BLOG

Jakie rodzaje deski z drewna egzotycznego można zastosować na zewnątrz?

Drewno poza domem, w ogrodzie, to szalenie modny w ostatnich latach trend. Mimo że to tworzywo naturalne kojarzy się raczej z wnętrzami, równie dobrze sprawdza się na zewnątrz. Wystarczy postawić na jego odpowiedni rodzaj – drzewo egzotyczne. Jego zalety sprawiają, że jest idealne do tego, aby trafiło również pod gołe niebo. Na jakie deski z egzotycznego drewna można się zdecydować? Wyjaśniamy.

Gdzie na zewnątrz wykorzystuje się drewno egzotyczne?

Drewno powoli zaczyna dominować nad płytkami, które od lat niepodzielnie rządziły na balkonach i tarasach. Ale jego egzotyczną odmianę można także wykorzystać do budowy werandy. To drewno wygląda też nietuzinkowo, gdy jest ułożone wokół basenu w zastępstwie ceramiki – wnosi wtedy do domowego ogródka nieco luksusu.

Dlaczego właśnie to drewno egzotyczne powinno być stosowane na zewnątrz? Drzewa, z których powstaje, rosną w szerokości geograficznej, w której panuje specyficzny klimat. Jest tam jednocześnie bardzo wilgotno i gorąco. Często w tych rejonach świeci palące słońce. Odmiany tamtejszych drzew są całkowicie odporne na te czynniki pogodowe – dlatego decydując się na ich wykorzystanie w ogrodzie, można mieć pewność, że przetrwają długie lata.

Deski z drewna egzotycznego – spośród jakich rodzajów można wybierać?

Z terenów o tropikalnym klimacie pochodzi cała masa drzew. Jednym z najpopularniejszy jest drewno massaranduba rosnące w odległej Ameryce Południowej. Deski z tego drewna, położone na tarasie, będą trwałe oraz długowieczne. Oprócz tego prezentują się elegancko i kojarzą się z dobrym stylem.

Tysiące kilometrów od Ameryki, w głębokiej Azji, rośnie drzewo teak. Tak jak inne rodzaje drewna tropikalnego, teak jest bardzo odporny na wilgoć. Tym, co wyróżnia tę odmianę jest fakt, że nie mają szans jej zaszkodzić jakiekolwiek owady. Deski takie można ułożyć wokół domowego basenu, a nawet wykonać z nich mostek.

Na uwagę zasługują jeszcze trzy azjatyckie odmiany – kempas, merbau oraz bangkirai. Deski kempas można z powodzeniem wykorzystać na tarasie. Merbau to drewno tak twarde i wytrzymałe, że znajduje zastosowanie nawet jako parkiet przemysłowy. Jednak jego unikalny wygląd sprawdzi się świetnie podczas aranżacji werandy. Natomiast z desek bangikirai może powstać wspaniała altana ogrodowa.

 

Wróć do bloga