BLOG

Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Wykonując konstrukcję tarasu należy zadbać, aby korzystanie z niego było w pełni bezpieczne. Podstawowym warunkiem trwałości tarasu jest ochrona przed wnikaniem wilgoci i wody w głąb jego konstrukcji. Do tego celu niezbędna jest właściwie wykonana hydroizolacja tarasu. Stanowi ona skuteczną barierę przeciw wnikaniu wody oraz wilgoci do jego konstrukcji. Ponadto chroni przed korozją płyty konstrukcyjnej, powstawaniem przecieków oraz rozwojem mikroorganizmów.

Jak wybrać materiały do hydroizolacji?

Do głównych kryteriów wyboru materiałów hydroizolacyjnych możemy zaliczyć:

  • Rodzaj elementu konstrukcyjnego – balkon lub taras
  • Zakres pracy podłoża – przy większej powierzchni materiały powinny wykazywać wyższą elastyczność

Elastyczne połączenia mają szczególnie duże znaczenie w miejscach styku podłogi ze ścianą. Preparaty posiadające zdolność mostkowania rys zagwarantują szczelność w sytuacji, kiedy na powierzchni pojawią się zarysowania. Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest położenie tarasu. Trzeba uwzględnić czy jest to taras naziemny czy nadziemny oraz jakie pomieszczenia się pod nim znajdują. Ogromne znaczenie ma prawidłowe wykonanie hydroizolacji w sytuacji, gdy taras znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem. Błędy w izolacji mogą spowodować przenikanie wody i zawilgocenie sufitu w danym pomieszczeniu. To z kolei stwarza sprzyjające warunki do rozwoju korozji biologicznej, a więc grzybów i pleśni.

Jakie materiały wybrać do hydroizolacji?

Wybierając materiały do wykonania hydroizolacji warto postawić na nowoczesne, wysokiej jakości rozwiązania. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się elastyczne hydroizolacje wykonane na bazie mineralnej i dodatkowo wzbogacone polimerami. Zapewniają one szczelność oraz odporność na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Warto wybierać hydroizolacje tarasu wchodzące w skład jednego systemu. To gwarantuje idealną współpracę poszczególnych składników. Eliminuje także ryzyko powstania tzw. kolizji chemicznej między poszczególnymi elementami. Wybierając materiały do izolacji tarasu należy wziąć pod uwagę wykonane zabezpieczenia obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe części najlepiej chronić przed kontaktem z cementem oraz polimerami.

O czym pamiętać przy wykonywaniu hydroizolacji?

Tarasy różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz konstrukcją. Ma to wpływ na sposób wykonania izolacji oraz dobór optymalnych komponentów. Oczywiście istnieją pewne uniwersalne wskazówki, które można zastosować w kontekście prac budowlanych. Za najlepsze zabezpieczenie przed wnikaniem wody uważane jest wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku. Umożliwi on swobodny spływ wody. Wszystkie narożniki czy miejsca obróbki blacharskiej należy uszczelnić tak, aby uniemożliwić przepływ wody do warstwy konstrukcyjnej. Pod spodem płyty konstrukcyjnej najlepiej jest ułożyć tzw. warstwę odcinającą. Chroni ona przed przedostaniem się wody w drodze tzw. podciągania kapilarnego. Uchroni także taras przed zawilgoceniem. W przypadku tarasów nadziemnych należy wykonać dodatkowo izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej.

Hydroizolacja tarasu wykonana zgodnie z zasadami oraz wykorzystanie wysokiej klasy rozwiązań systemowych pozwoli uzyskać optymalną ochronę przed wodą na długie lata.

Wróć do bloga