BLOG

Jak dbać o elewacje kompozytowe?

Deski kompozytowe powstają z połączenia dwóch tworzyw: mączki drzewnej, a także polichlorku winylu, czyli PCW. Mieszanka ta sprawia, że choć przypominają drewno, są od niego bardziej solidne i odporniejsze na uszkodzenia. Deski z kompozytów montowane są jednak już nie tylko na tarasach i balkonach, ale także jako dekoracja na elewacjach. Jak wówczas o nie dbać, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich estetycznym wyglądem?

Czyszczenie elewacji kompozytowych

Ze względu na to, że kompozyty są odporne na warunki atmosferyczne, a przez to bardzo trwałe, wymagają niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. Można czyścić je za pomocą wody z łagodnymi środkami, albo przy użyciu myjek ciśnieniowych, przy czym ciśnienie wody nie powinno przekraczać 100 barów, aby nie uszkodzić elementów. W przypadku trudniejszych zabrudzeń i zacieków wystarczy woda z płynem do naczyń lub dedykowane specjalnie deskom kompozytowym środki czyszczące. Te ostatnie poradzą sobie z bardziej uciążliwymi plamami, np. z sadzy.

Jak poradzić sobie z zarysowaniami na deskach kompozytowych?

W przypadku elewacji kompozytowych nie trzeba także obawiać się zarysowań. Można usunąć je przy użyciu kilku przedmiotów takich jak papier ścierny oraz nowa i niezanieczyszczona, druciana szczotka. Wystarczy szlifować je wzdłuż ryfli, aby przywrócić im niemalże oryginalny wygląd.

Jak upewnić się, że elewacja kompozytowa przetrwa wiele lat?

Poza bardzo łatwą do wdrożenia pielęgnacją, należy także szukać produktów wysokiej jakości. W naszej firmie proponujemy deski elewacyjne składające się w 60% z drzewnego pyłu, 30% wytrzymałego polietylenu HDPE oraz 10% barwnika, stabilizatora i filtra UV, chroniących je przed płowieniem. Proponujemy także produkt o nazwie Thermo Wood ze skandynawskich drzew iglastych – pochodzenie to sprawia, że są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

Elewacyjne deski kompozytowe to solidny materiał o nowoczesnej stylistyce, który z powodzeniem może być stosowany w otoczeniu naszych domów. Są bowiem odporne na skrajne warunki pogodowe, a przy tym nie wymagają zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wróć do bloga